veronmaksajat.fi

RAHAT

Raportti: Jo miljoonalla suomalaisella osakkeita – sijoittajissa yhä enemmän naisia

Raportti: Jo miljoonalla suomalaisella osakkeita – sijoittajissa yhä enemmän naisia
7.3.2025

Sijoittaminen kiinnostaa yhä useampaa suomalaista. Osakkeita omistaa nyt lähes miljoona suomalaista, ja heistä 40 prosenttia on naisia. Yleisintä sijoittaminen on Ahvenanmaalla, selviää Euroclear Finlandin tuoreesta raportista.

Osakkeiden säilyttämiseen tarkoitettujen arvo-osuustilien määrä kasvoi vuoden 2024 aikana seitsemän prosenttia. Vuoden 2024 lopussa tilejä oli noin 2 447 000 kappaletta.

Vuoden 2024 lopussa yhteensä noin 997 000 henkilöä omisti arvo-osuustilin.

Sijoittamisen sukupuolijakaumassa on yhä eroja. Vuonna 2024 arvo-osuustilien omistajista lähes 56 prosenttia oli miehiä, kun taas naisten osuus oli hieman alle 40 prosenttia. Loppujen sukupuoli ei ole tiedossa. Naisten osuus on kuitenkin kasvanut tasaisesti.

Sijoittaminen yleisintä Ahvenanmaalla, Itä-Suomi jää kauas lännestä

Väkilukuun suhteutettuna eniten sijoittajia on Ahvenmaalla, missä lähes joka kolmas (31,4 %) omistaa osakkeita. Uudellamaalla (20,5 %) ja Pohjanmaalla (19,2 %) noin joka viides asukas sijoittaa osakeisiin.

Myös Satakunnassa (18,4 %) ja Pohjois-Pohjanmaalla (18 %) sijoittaminen on selvästi yleisempää kuin muualla Suomessa.

Vaikka sijoittaminen yleistyy eri puolilla Suomea, tyypillinen suomalainen sijoittaja asuu edelleen Länsi-Suomessa. Ero Länsi-Suomen ja Itä-Suomen välillä on merkittävä. Kainuussa (9,9 %), Pohjois-Karjalassa (10,4 %) ja Etelä-Savossa (10,5 %) vain joka kymmenes omisti osakkeita vuonna 2024.

Vuosina 2019–2024 eniten nousua omistajien määrässä suhteessa väkilukuun oli Keski-Pohjanmaalla. Siellä osakkeenomistajien määrä nousi 53,5 prosenttia.

Suomalaiset uskovat kotimaisiin yrityksiin

Vuoden 2024 lopussa eniten osakkeenomistajia oli pohjoismaisella finanssikonserni Nordealla, jota omisti Helsingin pörssissä noin 361 000 sijoittajaa. Seuraavilta sijoilta löytyy kotimaisia yrityksiä, kuten Fortum, Nokia, Mandatum ja Sampo.

Ulkomaiset sijoittajat eivät hylänneet Helsingin pörssiä

Venäjän kolme vuotta sitten aloittama hyökkäyssota Ukrainassa herätti huolta siitä, että ulkomaiset sijoittajat vetäytyisivät Helsingin pörssistä. Raportin mukaan näin ei ole käynyt.

Vaikka Helsingin pörssin markkina-arvo on laskenut vuodesta 2022, on ulkomaisten sijoittajien omistusten arvo kehittynyt samassa suhteessa, jopa hieman paremmin.

Minna Petäinen

Blogeissa

Rahat, verot, työ & eläke, koti